Ταξιδεύοντας μέσα από το μαγικό κόσμο των παραμυθιών
Τρίτη, 04 Ιουνίου 2024
📕«Οι Παραμυθάδες», μια Ομάδα Μελέτης, Διατήρησης και Διάδοσης του Λαϊκού Παραμυθιού και Παιχνιδιού από την πόλη της Καβάλας επισκέπτεται το νησί μας και πραγματοποιεί δύο δράσεις, που θα γίνουν στις 6 και 7 Ιουνίου 2024.
📗Μέλος της ομάδας, την Πέμπτη 6 Ιουνίου, θα επισκεφτεί το δημοτικό σχολείο όπου τα παιδιά θα χωριστούν σε δύο γκρουπ.
📘Στα παιδιά του νηπιαγωγείου θα γίνει συζήτηση για τον Αίσωπο, αφήγηση παραμυθιών, δραματοποίηση ενός μύθου, τραγούδι.
📙Στα παιδιά των μεγαλύτερων τάξεων (δημοτικού) θα γίνει συζήτηση σχετικά με την ανάγνωση βιβλίων, αφηγήσεις παραμυθιών και παιχνίδι.
📒Την Παρασκευή 7 Ιουνίου και ώρα 20:00, στην πλατεία Πλατεία Ναυάρχου Αποστόλη, θα πραγματοποιηθεί βραδιά για ενήλικες με αφηγήσεις παραμυθιών.
👍Ελάτε να χαθούμε μέσα στον μαγικό κόσμο των παραμυθιών!
Σάββατο, 15 Ιουνίου 2024
«Καθαρή ενέργεια για τα Ευρωπαϊκά νησιά» Ενημερωτική Εκδήλωση στο πλαίσιο συμμετοχής των Ψαρών στην Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία

Κλιμάκιο της ΔΕΗ και του Δικτύου Αειφόρων Νήσων (ΔΑΦΝΗ), συνεργατών και εταίρων του δήμου στην Ομάδα Μετάβασης του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής «30 ευρωπαϊκά, ενεργειακά αυτόνομα, νησιά έως το 2030», επισκέφθηκε το νησί μας, το τριήμερο από 12

Τετάρτη, 12 Ιουνίου 2024