Ο Δήμος μας βρίσκεται στην πολύ ευχάριστη θέση να ανακοινώσει ότι το αμέσως προσεχές διάστημα θα ξεκινήσει η λειτουργία πολιτιστικών εργαστηρίων με έμφαση τη μουσική, υπό την επιμελή καθοδήγηση των Γιώργου και Μανώλη Αυγουστίδη.
Με την αδιάσειστη πεποίθηση ότι η μουσική μπορεί να αποτελέσει μια πολύ δημιουργική διέξοδο για μικρούς και μεγάλους, ξεκινάμε αυτή την προσπάθεια φιλοδοξώντας να αγκαλιαστεί από την τοπική μας κοινωνία και να ενισχύσει του δεσμούς της με τον πολιτισμό και τις τέχνες.
Καλούμε λοιπόν τους ενδιαφερόμενους, μικρούς και μεγάλους, να μυηθούν στις μελωδίες και να απολαύσουν μια μουσική διαδρομή συμμετέχοντας στις Χορωδίες Ενηλίκων και Παιδιών που είναι υπό σύσταση, καθώς και στα μαθήματα για την εκμάθηση μουσικών οργάνων (βιολί, λαούτο και παραδοσιακό κλαρίνο).
Δηλώσεις Συμμετοχής γίνονται με τρεις τρόπους:
Κατόπιν της εκδήλωσης ενδιαφέροντος, θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση προκειμένου να γίνει γνωστό το πρόγραμμα – ημέρες και ώρες – διεξαγωγής των μαθημάτων.
Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών συμμετέχει για δεύτερη φορά στο πρόγραμμα «Ιατρική Απόβαση», φιλοξενώντας τελειόφοιτους φοιτητές Ιατρικής. Το επόμενο διάστημα (από 18/7 έως 5/9) ξεκινά το πρόγραμμα για την τρέχουσα χρονιά και ανά δεκαήμερο θα επισκέπτονται τ
Ένα σημαντικό βήμα για την βελτίωση της μικροκινητικότητας και την ενίσχυση των εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης έκανε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών με την απόκτηση ενός σταθμού ηλεκτρικών ποδηλάτων εφοδιασμένου με 4 κοινόχρηστα ηλεκτροκίνητα ποδήλατα.
Με λαμπρότητα, θρησκευτική κατάνυξη και εθνική υπερηφάνεια τιμήθηκε η 200ή επέτειος του Ολοκαυτώματος της Ηρωικής Νήσου των Ψαρών, με πλήθος εκδηλώσεων που διήρκησαν μια εβδομάδα και κορυφώθηκαν το διήμερο, 22 και 23 Ιουνίου 2024. Η καταστροφή των