Άνοιξε ο δρόμος για τη χρηματοδότηση και την υλοποίηση στο νησί μας δύο πολύ σημαντικών δράσεων, στο πλαίσιο των Ολοκληρωμένων Χωρικών Επενδύσεων (ΟΧΕ) Μικρών Νησιών
Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου 2024
Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών ανακοινώνει με ιδιαίτερη ικανοποίηση ότι δρομολογείται η χρηματοδότηση και η υλοποίηση δύο εξαιρετικά σημαντικών έργων στο νησί μας, στο πλαίσιο των Ολοκληρωμένων Χωρικών Επενδύσεων (ΟΧΕ) Μικρών Νησιών. Πρόκειται για έργα που αφορούν στην προστασία και ανάδειξη της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και αναμένεται να συμβάλουν σημαντικά στην αναβάθμιση της περιοχής.

Η σχετική πρόσκληση, με κωδικό Β.Α_ΕΤΠΑ _5.2_44 και τίτλο «ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΟΧΕ ΜΙΚΡΩΝ ΝΗΣΙΩΝ», εκδόθηκε από την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης (ΕΥΔ) της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου. Ο συνολικός προϋπολογισμός της πρόσκλησης ανέρχεται σε 2.850.000 ευρώ, με δικαιούχο το Υπουργείο Πολιτισμού, που στο νομό μας εκπροσωπείται από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Χίου.

Συγκεκριμένα, για το νησί μας προβλέπονται οι εξής δράσεις:

1. «Αποκατάσταση Μονής Κοιμήσεως Θεοτόκου στην Ηρωική Νήσο των Ψαρών Π.Ε. Χίου», με προϋπολογισμό 1.650.000 ευρώ.
  2. «Λειτουργική και αισθητική αναβάθμιση του αρχαιολογικού χώρου “Αρχοντίκι” στην Ηρωική Νήσο των Ψαρών Π.Ε. Χίου», με προϋπολογισμό 350.000 ευρώ.

Η προώθηση της αποκατάστασης και ανάδειξης των δύο αυτών σημαντικών μνημείων-τοπόσημων των Ψαρών αποτελεί μια εξέλιξη εξαιρετικής σημασίας για τον Δήμο μας. Με τη συμβολή της Εφορείας Αρχαιοτήτων Χίου, η οποία αναλαμβάνει την εκτέλεση των έργων, ο Δήμος θα βρίσκεται σε στενή συνεργασία, με στόχο την επίτευξη του καλύτερου δυνατού αποτελέσματος για την τοπική κοινωνία και την πολιτιστική μας κληρονομιά.

Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών ευελπιστεί ότι τα έργα αυτά θα αποτελέσουν εφαλτήριο για περαιτέρω ανάπτυξη και ανάδειξη της πολιτιστικής ταυτότητας του νησιού μας.

Τρίτη, 22 Οκτωβρίου 2024
Εορτασμός της 112ης Επετείου για την Απελευθέρωση της Ηρωικής Νήσου Ψαρών από τον Τουρκικό Ζυγό

Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών τίμησε με σεβασμό και υπερηφάνεια την 112η επέτειο από την Απελευθέρωση των Ψαρών, που έλαβε χώρα στις 21 Οκτωβρίου 1912. Οι εκδηλώσεις, που πραγματοποιήθηκαν ανέδειξαν την ιστορική σημασία της ημέρας και τίμησαν τους αγώνε

Δευτέρα, 21 Οκτωβρίου 2024

Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου 2024
Όταν οι κόποι επιβραβεύονται!!! Σημαντική εξοικονόμηση υδάτινων πόρων από την έναρξη λειτουργίας του νέου δικτύου ύδρευσης του οικισμού των Ψαρών.

Θεαματικά αποτελέσματα στην εξοικονόμηση νερού στο δήμο μας καταγράφουν οι μέχρι σήμερα μετρήσεις μας, καθώς η κατανάλωση των υδάτινων πόρων και παρά την αυξημένη φετινή τουριστική κίνηση, έχει μειωθεί κατά μέσο όρο γύρω στο 25% Θυμίζουμε ό