ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ 104ης  ΕΠΕΤΕΙΟΥ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΨΑΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΖΥΓΟ

ΣΤΙΣ  21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1912

Σας καλούμε να λάβετε μέρος στις εκδηλώσεις που διοργανώνονται από το Δήμο Ψαρών για τον εορτασμό της επετείου απελευθέρωσης της νήσου από τον τουρκικό ζυγό την 21η Οκτωβρίου 1912.

Παρακαλούμε όλους τους φορείς και τα σχολεία του νησιού μας όπως συμμετάσχουν ενεργά στις εκδηλώσεις αυτές, σύμφωνα με το παρακάτω  πρόγραμμα:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

Γενικός σημαιοστολισμός των δημοσίων και των ιδιωτικών καταστημάτων και φωταγώγηση των δημοσίων και δημοτικών κτιρίων κατά τις βραδινές ώρες της 20ης και 21ης Οκτώβρη 2016

Πρωινός χαιρετισμός της ιστορικής ημέρας με χαρμόσυνες κωδωνοκρουσίες του Ιερού ναού Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, με φροντίδα του ιερέα.

Ώρα   10.15 π.μ.

Επίσημη δοξολογία, μετά τη θεία λειτουργία στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, όπου θα παραστούν οι δημοτικές και στρατιωτικές αρχές, αντιπροσωπείες των σωματείων του νησιού, καθώς και οι μαθητές των σχολείων, συνοδευόμενοι από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς.

Παρέλαση των μαθητών των σχολείων του νησιού κατά μήκος της παραλιακής οδού.

Ώρα   10.45 π.μ.

Επιμνημόσυνη δέηση στην μνήμη των πεσόντων στην πλατεία Ηρώων Ολοκαυτώματος.

Τήρηση ενός λεπτού σιγή.

Ανάκρουση του Εθνικού  Ύμνου.

Θα ακολουθήσει  κατάθεση στεφάνων από τους:

1. Το Δήμαρχο Ψαρών
  2. Τον αρχιφύλακα του Στρατιωτικού Φυλακίου Ψαρών
  3. Τον προϊστάμενο του Αστυνομικού Σταθμού Ψαρών
  4. Τον προϊστάμενο του Λιμενικού Σταθμού Ψαρών
  5. Τον εκπρόσωπο της Εθνικής Αντίστασης
  6. Τον εκπρόσωπο του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ψαρών
  7. Τον εκπρόσωπο του Γυμνασίου-Λυκειακών τάξεων Ψαρών
  8. Την πρόεδρο του πολιτιστικού συλλόγου «Ο Κωνσταντίνος Κανάρης»
  9. Τον πρόεδρο του πολιτιστικού συλλόγου «Αδελφότης Ψαριανών»
  10. Την πρόεδρο του συλλόγου επαγγελματιών Αλιέων Ψαρών

Ώρα   11.30 π.μ.

Μετάβαση όλων των παρευρισκομένων στην αίθουσα πολιτιστικών εκδηλώσεων του Δήμου Ψαρών.

Εκφώνηση πανηγυρικού της ημέρας, αναφερομένου στα γεγονότα της απελευθέρωσης από τον Διευθυντή του Γυμνασίου-Λυκειακών τάξεων Ψαρών.

Απαγγελίες ποιημάτων από τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Ψαρών και παραδοσιακοί χοροί από τα χορευτικά τμήματα του πολιτιστικού συλλόγου «Ο Κωνσταντίνος Κανάρης».

Ώρα   12.30 π.μ.

Λήξη τελετής και κέρασμα από το Δήμο Ψαρών σε όλους τους συμμετέχοντες.

Τελετάρχης ορίζεται ο καθηγητής φυσικής αγωγής του Γυμνασίου-Λυκειακών Τάξεων Ψαρών  κ. Αθανασιάδης Γεώργιος, υπεύθυνος για την εκτέλεση του προγράμματος.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΨΑΡΩΝ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΡΑΤΣΑΝΟΣ