Ο Δήμος Ψαρών ανταποκρίθηκε θετικά στην πρόσκληση που του έγινε από την εθελοντική οργάνωση «Let’s Do It Greece» και θα συμμετάσχει στην Πανελλαδική Εθελοντική Δράση που θα πραγματοποιηθεί ταυτόχρονα σε ολόκληρη την Ελλάδα, στις 26 Απριλίου 2015.

Το ''Let's do it World'' αποτελεί τη μεγαλύτερη και πιο ταχέως αναπτυσσόμενη εθελοντική καμπάνια περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης σε παγκόσμια κλίμακα με συμμετοχή 108 χωρών και 8.000.000 εθελοντών. Κάθε χρόνο, χιλιάδες πολίτες από κάθε μεριά του πλανήτη, καθαρίζουν τις χώρες τους, περνώντας μήνυμα βελτίωσης και προστασίας του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος.

Στα πλαίσια της συγκεκριμένης εθελοντικής προσπάθειας και δράσης, έχουμε προσκαλέσει για την ενεργή τους συμμετοχή, όλους τους φορείς του νησιού. Για την οργάνωση και τον συντονισμό των δράσεων όλων των φορέων του νησιού που θα συμμετέχουν στη δράση, θα πραγματοποιηθεί μία πρώτη συνάντηση την Πέμπτη 12 Μαρτίου 2015 και ώρα 18:30 μ.μ στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημαρχείου Ψαρών.