Μια ακόμα επιτυχία για το δήμο μας αποτελεί η ένταξή του στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα “WIFI4EU”, καθώς συγκαταλέγεται μεταξύ των 3.400 δήμων της δεύτερης φάσης του προγράμματος που επιλέχθηκαν απ’ όλη την Ευρώπη και χρηματοδοτήθηκαν με το ποσό των 15.000 ευρώ για την κάλυψη του κόστους εξοπλισμού και εγκατάστασης σημείων ασύρματης πρόσβασης Wi-Fi σε δημόσιους χώρους.

Η συγκεκριμένη δράση έρχεται να αναβαθμίσει και να εκσυγχρονίσει το υπάρχον δίκτυο psara-wifi, που ήδη λειτουργεί με πρωτοβουλία του δήμου μας από το 2012, παρέχοντας δωρεάν ασύρματη πρόσβαση στο διαδίκτυο σε μόνιμους κατοίκους και επισκέπτες του νησιού μας.

Προηγήθηκε σύναψη προγραμματικής σύμβασης του δήμου μας με το ΕΚΕΤΑ (Εθνικό Κέντρο Έρευνας & Τεχνολογικής Ανάπτυξης), μέσω του οποίου υποβλήθηκε η σχετική αίτηση ένταξης.

2019_05_16_Wifi4EU