Ο Δήμαρχος Ψαρών ευχαριστεί τον Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αιγαίου και Περιφερειακό Σύμβουλο, Γ.Σπιλάνη, για την ανταπόκριση στην πρόσκληση και την επίσκεψη του στο Δήμο Ψαρών, αλλά και τη συμμετοχή του στην Επιτροπή Τουριστικής Προβολής και Ανάπτυξης που συγκλήθηκε το Σάββατο, 04-04-2015 και ώρα 20:00 μ.μ, πραγματοποιώντας μία γόνιμη συζήτηση σε πολύ καλό κλίμα, με κύρια θεματολογία την βελτίωση του τουριστικού προϊόντος των Ψαρών, την σύγκληση δημόσιων και ιδιωτικών πρωτοβουλιών και την αναγκαιότητα για αναπτυξιακό σχεδιασμό.

Τα θέματα αυτά αποτελούν προτεραιότητα για το Δήμο Ψαρών, ώστε να διεκδικήσει με αξιώσεις μία θέση στον τουριστικό χάρτη μέσω της ήπιας τουριστικής ανάπτυξης, στην οποία και στοχεύει ο Δήμος.