Το τριήμερο 26 με 28 Οκτωβρίου ο Δήμος Ψαρών είχε την χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει αντιπροσωπεία του Δήμου Λαπήθου Κύπρου αποτελούμενη από  τον Δήμαρχο Λαπήθου κ. Νεοπτόλεμο Κότσαπα, την αντιδήμαρχο κ. Σούλα Μούρεττου, τους δημοτικούς συμβούλους κ. Δημήτρη Μηνά και Ανδρέα Κόμπο, τον Πρόεδρο του Προσφυγικού Σωματείου «Η Λάπηθος» Ανδρέα Σταυρινό, καθώς και τα μέλη  του σωματείου Ελευθέριο Ελευθερίου και Γιάννο Κόμπο.

Τα Ψαρά με τη Λάπηθο συνδέονται ιστορικά με ένα περιστατικό το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό στο ευρύ κοινό. Ο μεγάλος ήρωας Κωνσταντίνος Κανάρης στις αρχές της Επανάστασης του 1821 αγκυροβόλησε στο λιμάνι της Λαπήθου με σκοπό να πάρει προμήθειες και παλικάρια για τον αγώνα. Φιλοξενήθηκε στο σπίτι του Λαπηθιώτη Πασπάλλα στην ενορία της Αγίας Παρασκευής στη Λάπηθο, όπου το βράδυ έγινε σύσκεψη των προυχόντων της περιοχής Λαπήθου και Καραβά. Το επόμενο βράδυ ο Κανάρης απέπλευσε με τα καράβια του μεταφέροντας στην Ελλάδα σημαντική οικονομική και στρατιωτική βοήθεια. Μαζί του αναχώρησαν και 25 παλικάρια 16 από τους οποίους είχαν καταγωγή από τη Λάπηθο. Οι Τούρκοι το πληροφορήθηκαν λίγες μέρες μετά και ο πέλεκυς έπεσε βαρύς, καρατομώντας τον προύχοντα Χατζηλία με άλλους Λαπηθιώτες στη Λευκωσία κατά τις σφαγές της 9ης Ιουλίου 1821.

Σήμερα σχεδόν 200 χρόνια μετά την φιλοξενία  του Ψαριανού ήρωα από τους Λαπηθιώτες, οι απόγονοι τους έρχονται να τιμήσουν τη γενέτειρα του Κανάρη και ο Δήμος Ψαρών ανταποδίδει τη φιλοξενία.

Antiproswpeia.jpg

Η αντιπροσωπεία έφτασε το βράδυ της 25ης Οκτωβρίου στα Ψαρά. Το Σάββατο 26 Οκτωβρίου ξεναγήθηκε στο νησί μας και το απόγευμα παρακολούθησε τη θεατρική παράσταση «Η Τελετή» όπου ανέβηκε από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Νεοχωρίου Χίου «Άγιος Μηνάς». Την Κυριακή 27 Οκτωβρίου σε επίσημη τελετή στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Δήμου έγινε το καλωσόρισμα της αντιπροσωπείας από το Δήμαρχο Ψαρών. Ο κ. Αν. Σταυρινός μέσω μιας πολύ ωραίας παρουσίασης μας γνώρισε την μαρτυρική Λάπηθο, ενώ ο Δήμαρχος κ Ν. Κότσαπας αποκάλυψε άγνωστες πτυχές από την επίσκεψη του Κανάρη στην Λάπηθο. Στη συνέχεια οι δύο Δήμαρχοι αντάλλαξαν δώρα. Η εκδήλωση έκλεισε με έκθεση φωτογραφίας με εικόνες από την τουρκοκρατούμενη σήμερα Λάπηθο.

Antallagh dwrwn.jpg

Την Δευτέρα, 28η Οκτωβρίου η αντιπροσωπεία παρακολούθησε την καθιερωμένη δοξολογία στον Ναό της Μεταμορφώσεως και εν συνεχεία ο κ Ελ. Ελευθερίου εκφώνησε τον πανηγυρικό της ημέρας. Ακολούθησε παρέλαση των μαθητών και κατάθεση στεφάνων. Η μέρα έκλεισε με εορταστική εκδήλωση από το Δημοτικό και Νηπιαγωγείο Ψαρών.

Eortastikes ekdhlwseis.jpg

Τα Ψαρά και η Λάπηθος δύο τόποι μαρτυρίου ανανέωσαν τους δεσμούς που τους συνέδεαν και όλοι ελπίζουμε ότι η επίσκεψη αυτή ήταν μόνο η αρχή για περεταίρω συνεργασία των δύο Δήμων.